Miesiąc Poza Granicami Polski – Początek To, Czy Koniec Naszych Planów?

I stało się. Rok 2021 i plan spędzenia miesiąca czasu na obczyźnie czas zacząć. Tak, jak  to sobie zaplanowaliśmy i wyznaczyliśmy cel kilka lat temu, tak w roku 2021 spędziliśmy trzydzieści pięknych dni, pracując, wychowując dzieci i odpoczywając w zupełnie dla nas nowym miejscu.

Dla pełnego obrazu, dlaczego i skąd takie pomysły i plany na wyjazd odsyłam do mojego wpisu, w którym to starałem się wyjaśnić nasz sposób myślenia i choć minimalnie usprawiedliwić nasz sposób działania. Zapraszam zatem do wpisu Wyjazd do innego kraju. Dlaczego chcemy to zrobić.

Kierunek

Skoro coś zostało zaplanowane, to teraz pora się za to zabrać. Na cel obraliśmy Chorwację. Kierowaliśmy się przede wszystkim ciepłym klimatem i możliwością dojazdu samochodem w mniej niż dobę. Wszystkie sprawy w Polsce dokończone, rezerwacje dokonane, dzieci spakowane więc mogliśmy wyruszyć w trasę. Nie jesteśmy zwolennikami gnania na złamanie karku do celu i traktujemy jazdę jako część wyprawy, a nie smutny obowiązek, więc w tej długiej, bo liczącej sobie 1200 km podróży zrobiliśmy przerwę na węgierski gulasz i sen. Kolejny dzień był już tylko formalnością.

Pobyt

Cały pobyt rozbiliśmy na cztery różne noclegi, w czterech różnych miejscowościach, co jak się okazało było bardzo dobrą decyzją, gdyż proza życia i znudzenie nie dawały o sobie znać. W tym czasie pracowaliśmy, korzystaliśmy z życia i żyliśmy tak, jakby to było nasze miejsce na ziemi. I choć większość dnia to była przewidziana rutyna, praca i obowiązki domowe, tak późne popołudnia były jedną wielką niewiadomą. To wtedy wyjeżdżaliśmy, zwiedzaliśmy, poznawaliśmy inny kraj i ich mieszkańców. Dużo i długo mógłbym rozprawiać o naszych wojażach po Chorwacji, ale nie chcę tego robić, aby ten wpis nie był przewodnikiem, czy pamiętnikiem, a tylko odhaczonym punktem na liście naszych celów i dowodem naszych działań.

Zmiany

Do wyjaśnienia pozostaje kwestia – po co? Po co na tak długo i czy będzie coś dalej? Tym wyjazdem chcieliśmy przede wszystkim udowodnić sobie, iż potrafimy żyć gdzieś indziej, w innym kraju z dala od rodziny, znajomych, utartego schematu życia i znanego nam świata. I to udało nam się znakomicie. Miesiąc czasu może nie jest wystarczający, aby wyciągnąć daleko idące wnioski, ale nakreślił nam nasze priorytety i uświadomił, za czym tęsknimy i co jest dla nas ważne.

Początek to, czy koniec

I, jak się okazało, trzymając się razem, jesteśmy w stanie przenosić góry i zmieniać otaczający nasz świat. Nic co zostawiliśmy w Polsce, nie było dla nas blokadą i ograniczeniem. Czyżby to był początek większych zmian; tego jeszcze nie wiem, ale na pewno zmotywowało nas to do częstszych wyjazdów.

Razem możemy wszystko

Polecam wszystkim taki eksperyment. Dzięki niemu, mój drogi czytelniku, dowiesz się, za czym tęsknisz, jakie masz priorytety i co jest dla Ciebie ważne, a w razie draki wracasz do utartego znanego życia i nic nie tracisz.

Szymon

//